Nyitókép: Highlights of Hungary
Elindult a Highlights of Hungary idei évada, amellyel céljuk, hogy a legkiválóbb magyar teljesítményeket díjazzák. A díj jelöltjeit már kiválasztották a Highlights of Hungary nagykövetei, ám a végső döntéshez az Önök szavazatára van szükség.
A közönségszavazás a Highlights of Hungary weboldalán elérhető.
A modern űrkutatás számos lehetőséget nyit meg a fiatalok előtt, azonban Magyarországon még mindig kevesen választják ezt a pályát. Detre Örs Hunor, a CanSatLab alapítója, elismert űrkutató, ezt a helyzetet kívánta megváltoztatni, amikor létrehozta a CanSatLab diáklaborhálózatot. Detre, aki a James Webb űrteleszkóp egyik vezető fejlesztője volt, céljául tűzte ki, hogy a magyar diákok számára elérhetővé tegye az űrkutatáshoz szükséges tudást és technológiai eszközöket. „Sokan kérdezték, hogy mi lesz a következő szuper űrmisszió, amiben majd dolgozni fogok. Mindig azon gondolkodtam, hogy valahogy vissza kell adnom azt, amit kaptam, és így jött a felismerés:
ha valami nagyot akarunk elkezdeni Magyarországon, azt a gyerekekkel kell elkezdeni.
Így az új szuper űrmisszió, amibe belekezdtünk, az az, hogy a diákokat hozzuk közelebb az űrkutatáshoz” – meséli Detre.
A CanSatLab egy nonprofit szervezet, amely Magyarországon működő egyetemek, cégek és magánszemélyek összefogásával jött létre. A program célja, hogy a középiskolás diákok részt vehessenek a CanSat-versenyen, amely az Európai Űrügynökség (ESA) által szervezett nemzetközi diákverseny.
A versenyen a diákoknak egy üdítősdoboz méretű műhold-szimulációt kell megépíteniük, amelyet 1 km magasra emelnek egy rakétával.
A szimuláció képes rádiókapcsolatot létrehozni, méréseket végezni, saját energiaforrással rendelkezik, így bár lekicsinyítve, de mégis valós környezetben tesztelhetik a diákok a tervezésüket.
Detre számára a CanSatLab nemcsak technikai kihívásokat jelent, hanem egyfajta küldetés is, amelynek célja a fiatalok tudományos érdeklődésének felkeltése. „A kíváncsiság az, ami a motivációt szüli, és ez vezet a tudáshoz” – vallja. A diákok a verseny során nemcsak technikai ismeretekre tesznek szert, hanem megtanulják a csapatmunka, a problémamegoldás és a projektmenedzsment alapjait is.